Strona główna Dobre praktyki (archiwum) Listopad 2010 Kamieńsk: Elektrownia wiatrowa na liście WHO
Kamieńsk: Elektrownia wiatrowa na liście WHO Drukuj
Park elektrowni wiatrowych w Kamieńsku został oddany do użytku w 2007r., składa się z 15 turbozespołów o mocy 2 MW każdy.

W październiku 2004 roku kamieńscy radni opracowali "Gminny Program Ochrony Środowiska dla miasta i gminy Kamieńsk" (czytaj tutaj). Uwzględniono w nim m.in. powstanie elektrowni wiatrowej.
Analiza techniczno-ekonomiczna sporządzona przed wykonaniem inwestycji wykazała, że roczna produkcja energii elektrycznej z takiej elektrowni kształtowałaby się na poziomie 85 660 MWh. Roczne uniknięte emisje zanieczyszczeń do atmosfery związane z działalnością elektrowni wiatrowej na Górze Kamieńsk kształtowałyby się następująco: CO2 - 80261 Mg/rok, SO2 - 668 Mg/rok, NO2 - 274 Mg/rok, CO - 17 Mg/rok, pyły 94 Mg/rok.

Budowa elektrowni wiatrowej w Kamieński została wpisana na listę zadań priorytetowych w zakresie zdrowia środowiskowego o zasięgu krajowym i lokalnym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Elektrownia została oddana do użytku latem 2007 roku. Składa się z 15 turbozespołów o mocy 2 MW każdy. Farma znajduje się na wierzchowinie zrekultywowanego zwałowiska zewnętrznego KWB Bełchatów, zwanego "Górą Kamieńską", na zachód od centrum miasta.

Wiatrak ma wieżę o wysokości 85 metrów wyposażoną w turbiny oraz skrzydła o rozpiętości 70 metrów i długości 40 m., wirujące z szybkością 21 obrotów na minutę. Łączna moc wiatraków wyniesie 30 MW, a roczna produkcja energii elektrycznej stanowić będzie 75 tys. MWh, co wystarczy dla miasta wielkości Piotrkowa Trybunalskiego. Turbiny posadowione są na wysokości ok. 500 m n.p.m. i napędzane są przez wiatry o sile 7,5 m/s.

Jak informuje urząd gminy, wiatraki wzbogacą budżet samorządu o sumę 2,5 - 3 mln zł rocznie.

Wiatraki można zauważyć z trasy szybkiego ruchu Warszawa - Katowice, która przebiega przez gminę Kamieńsk.

Patroni medialni

Osoby online